Ako vybrať boxovacie vrece?

Nechcete dochádzať do fitka len preto, aby ste tam trénovali kombinácie na vreci? Kúpte si jedného statického sparring partnera priamo k vám domov. Reč bude o boxovacom vreci, na ktorom sa budete môcť nielen poriadne vybiť, ale aj vyšperkovať techniku a spresniť svoje údery.

Nechcete dochádzať do fitka len preto, aby ste tam trénovali kombinácie na vreci? Kúpte si jedného statického sparring partnera priamo k vám domov. Reč bude o boxovacom vreci, na ktorom sa budete môcť nielen poriadne vybiť, ale aj vyšperkovať techniku a spresniť svoje údery.

Doba čítania 7 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné typy

Boxovacie vrece

Vyžívate sa v ostrých kombináciách, kopoch a zároveň chcete poriadne vypilovať techniku? Zvoľte klasiku v podobe oválneho vreca, ktorý buď zavesíte na stenu, alebo zaobstaráte samostatne stojace prevedenie (trenažér pozri nižšie). Závesné vrece oceníte pre jeho univerzálne využitie. Potrénujete na ňom všetky druhy úderov aj kopov. Pred nákupom si skontrolujte vhodné rozmery aj váhu. Ste začiatočník? Potom vám môže viac vyhovovať ľahšie vrece, kde natrénujete horné údery. Naopak ťažšie a väčšie vrecia ocenia pokročilí a milovníci spodných kopov.

Fajnšmekri môžu naraziť na tzv. Makiwaru, teda boxovacie vrece na stenu najčastejšie obdĺžnikových alebo štvorcových rozmerov (40 × 40 cm). Na tomto type potrénujete skôr priame rany aj kopy. Zvyčajne sa viac používa medzi karatistami.

Boxovacie hrušky a lopty

Bez toho, aby ste počas tréningu zhodili z poličiek všetky kvetiny, by sa vám boxovacie vrece do bytu nevošlo? Nezúfajte. Existujú oveľa skladnejšie varianty. Nájdete ich pod názvom boxovacie hrušky alebo boxovacie lopty. Oba typy spoznáte buď podľa hruškovitého, alebo pravidelného guľatého tvaru. Takéto prevedenie síce nie je vhodné pre komplexný tréning ako na vreci, namiesto toho sa zameriate na rýchlu reakciu, uhýbanie, reflexy a presnosť rany.

Boxovací trenažér

Radi by ste potrénovali dopad svojich rán? Poobzerajte sa po figurínach, ktoré simulujú ľudské telo. Vy tak presne uvidíte, kam vaša päsť mieri. Oveľa častejšie pod názvom trenažér nájdete špecifický typ boxovacieho vreca. Ak nechcete nikde nič vŕtať a s vrecom hodláte manipulovať, napríklad ho vytiahnuť na záhradu pre vonkajší tréning, potom bude práve trenažér tou vhodnejšou voľbou. Ide o stojacu verziu s pevným podstavcom, na ktorom môže stáť buď valcovité vrece alebo aj klasická hruška.

Dôležité parametre

Veľkosť

U kompaktných hrušiek sa už veľkosť príliš nelíši. Väčšinou vám zaberie do priemeru cca 25 cm, na výšku 35 cm. Oveľa skôr však budete riešiť výšku boxovacieho vreca. Tá sa odvíja hlavne podľa toho, čo budete trénovať. Boxerom bohato stačí 80-130 cm (úmerne k výške boxera), kde budú trénovať iba rany rúk. Pokiaľ do tréningu zavádzate prvky kickboxu alebo thajského boxu, kúpte si rozhodne vyššie vrece, aspoň 150 cm a viac. Priemer sa potom pohybuje úmerne podľa veľkosti väčšinou od 20 do 60 cm.

Väčšie vrecia sú vhodnejšie pre skúsenejších športovcov, vhodné na intenzívny tréning

Zavesenie

Ak kupujete závesnú verziu, potom by vám spolu s vrecom mali prísť aj závesné reťaze. Ich dĺžku už nijako neupravujte. Vrecia sa vešajú zhruba 10 cm nad výšku boxera. Mimo pravdepodobne známejší stropný záves môžete naraziť aj na nástenné prevedenie. Tomuto prevedeniu sa hovorí šibenica podľa podporných oceľových tyčí navŕtaných na stene. Ak inštalujete nástennú konštrukciu, nechajte aspoň 70 cm voľného priestoru od steny.

Hmotnosť

Ak toho nechcete príliš vymýšľať, riaďte sa pravidlom polovičnej váhy. Teda že by vrece malo vážiť približne o polovicu menej než vy. Do hry však vstupuje aj vaša skúsenosť a typ tréningu. Ste úplní začiatočníci? Netreba sa hneď vrhať do ťažkých 50 kg vriec. Radšej zvoľte ľahšiu variantu do 35 kg. Ak už nejaké skúsenosti máte, vyberajte spomínanú polovičnú váhu. Čoby skúsení boxeri už oceníte ťažšie vrecia, pokojne také, ktorých hmotnosť sa približuje vašej váhe. V tabuľke nižšie si môžete orientačne skontrolovať, aká hmotnosť je pre vás najvhodnejšia.

Hmotnosť vreca (kg)

Orientačná hmotnosť športovca

Určené pre

5–15

do 30 kg

deti

20–35

35–45 kg

začiatočníci

35-40

55-75 kg

stredne pokročilí, kondičné tréningy

45-55

80-100 kg

pokročilí

60-80

80-100 kg

intenzívne profi tréningy

Na čo sa ďalej zamerať

Materiál

V prvom rade si premyslite, či uprednostníte syntetiku alebo pravú kožu. Všetkými ospevovaná koža vám síce vydrží dlhé roky, skvele odolá vašim nárazom, za to však nepoteší začiatočníkov. Pre nich totiž bude príliš tvrdá. Z tohto pohľadu príjemnejšiu koženku alebo vinyl môžete zaobstarať aj deťom. Vyjde vás cenovo oveľa lepšie a nebudete sa o ňu musieť nijako starať ako v prípade kože. Trénujete pravidelne a koženka je pre vás príliš mäkká? Vyskúšajte tvrdé PVC, ktoré v kadečom nahradí kožu. Rýchlejšie sa ale opotrebuje.

Výplň

Rôzne druhy výplne sa od seba väčšinou líšia cenou. Najmenej vás bude stáť textilná náplň. U tej vás poteší mäkkosť a určitá šetrnosť ku kĺbom. Po čase sa však môže začať deformovať, obzvlášť, pokiaľ nie je vo vreci tesne napchatá pri sebe. Podobne na tom bude aj výplň z gumy a plastovej drviny. Je pre vás dôležitá tvarová stálosť a pevnosť? Priplaťte si za kvalitnú pieskovú alebo koženú výplň. Absolútnou špičkou, ktorá ani po rokoch nezosadá, je vzduchové plnenie. To vás bude pochopiteľne stáť najviac zo spomínaných variantov.

Najkvalitnejšia vzduchová výplň sa po čase nedeformuje ani nezosadá

Spôsob plnenia

Možno ste sa už stretli s označeniami vyplnené alebo plniace vrece. Rozdiel medzi jednotlivými typmi je zrejmý, aký však bude ideálny práve pre vás?

  • Boxovacie vrece plniace - veľmi flexibilné prevedenie, ktoré si môžete plniť podľa svojho progresu. Akonáhle sa dostanete zo začiatočníckeho levelu, môžete pridať výplň a vrecami tak dodať na tvrdosti a hmotnosti.

  • Boxovacie vrece vyplnené - zakúpite hotový produkt, kde už s tvrdosťou ani váhou nijako nepohnete. Ak už máte nejaké skúsenosti, na tréningoch ste si vyskúšali viac vriec a viete, ktoé vám vyhovuje, nie je potrebné ďalej experimentovať.

  • Boxovacie vrece nevyplnené - dorazí vám iba poťahový materiál a vy si sami určíte, čím vrece vyplníte. Takéto prevedenie volia skúsení boxeri, ktorí vedia, aká výplň bude najlepšie zodpovedať ich štýlu a zvládnu výplň dobre vyvážiť.

Čo dokúpiť

Vybavujete si domácu posilňovňu alebo len menší boxovací kútik? Potom vám môžu prísť vhod nasledujúce doplnky.

Boxerské rukavice

Spolu s vrecom si kúpte boxerské rukavice, ktoré by mali byť samozrejmosťou. Bez nich by ste mali po prvých pár minútach zodrané kĺby a potom by ste sa do ďalšieho tréningu len ťažko prehovárali. Nácviky bez rukavíc sú síce pre začiatočníkov zvlášť prínosné, ale vždy by ste ich mali po chvíli striedať s rukavicami.

Bandáže

Kĺby chránia pod rukavicami bandáže, bez ktorých by sa váš tréning tiež nemal obísť. Ak ste priaznivci správneho nácviku techniky a smeru úderu, môžete na chvíľu odložiť rukavice, zato bandáže by ste mali mať vždy pevne omotané okolo dlane a zápästia.

Bandáže chránia zápästie a kĺby ruky

Držiak na boxovacie vrece

U niektorých vriec nájdete závesné časti priamo v balení, u iných si ich budete musieť dokúpiť zvlášť. Na výber potom máte z krížového háku, ktorý navŕtate do stropu. K nemu môžete ešte pridať pružiny tlmiace nárazy na hák. Ďalšou možnosťou je nástenná konštrukcia známa ako šibenica. K montáži vyberajte dostatočne pevné hmoždinky.

Tatami

Váš tréning privedie k dokonalosti kvalitné podložie. Mäkké tatami bývajú protišmykové, veľmi príjemné na dotyk a hlavne tlmia nárazy chodidiel. Ak máte malý boxovací kútik v byte, tatami ocenia aj susedia. Akékoľvek dopady nebudú totiž natoľko hlučné.

Boxerská obuv

Ak ste zameraní čisto na box, potom možno netrénujete bosí, ale v špeciálnych boxerských topánkach. Tie by mali perfektne priľnúť k nohe a nekĺzať po zemi.